Hamden Connecticut Youth Basketball

Home
Sponsored By:   TeKitt Solutions
Hamden, CT
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

                                       

HAMDEN FATHERS BASKETBALL 2021-2022

 

TOWN CHAMPIONS

9-11 Girls Town Champions

Colonial Funeral Home

Coach: Corey Jones

Players:

Analiah Garcia
Jahnay Branton
Juliette Cocchiaro
Aubrey Cox
Madeleine Johnson
Courtney Jones
Alima Dhaher
Cassidy Gallego

 

9&10 Boys Town Champions 

Kelsey & Co Real Estate

Coach   Chris DeMatteo

Assistant Coach Chris Allgood

Players:

Amari Montgomery

Jordan Roberts

Nathan Timario

John Delucia

Mike Delucia

Ilan Bitman

Alex Allgood

Oliver Grandelski

Marcus Bedell

 

11&12 Boys Town Champions

 

RAY AND MIKE'S DELI

Coach: Colin McDonough

Coach Matt McDonough

Players:

Josh Johnson

Tyler Brevard

Chase Dennis

Caleb Desta

Jilil Cox

Sebastian Collins

Daveon Johnson

Vaughn Willis

Douglas Taylor

 

12-16 Girls Town Champions

TeKitt Solutions

Coach: John Kittrell

Players:

Nylah Beyah
Alaysia Kittrell
Dayonna Oliver
Jahzaria White
Serenity Joyner-Burke
Brooke Montefusco
Claire Langdon
Leah Ford

 

13&14 Town Champions

 

COLONIAL FUNERAL HOME

Coach Toure Diggs

Players:

Josiah Richardson

Julian Threadgill

Matias Dash

Imran Begdadi

Malaki Beyah

Demarcus Woodward

Jacob Cuevas

Carlos Castillo

Amin Zaimsassi

 

ED “DUTCH “SHULTZ 15 – 17 LEAGUE

DONLIN LAW

COACH: CHRIS DONLIN

ASSISTANT COACH: JOHNNY BURGOS

PLAYERS:

JAMES BELL

NYQUAN KING

DAVID McGRORY

JOSH MILLER

AUSTIN SHARPE

KENMORE CARRING

JEREMIAH RODRIGUEZ

KWANIEL MOODY

NATE MOODY

 

 

HAMDEN FATHERS BASKETBALL 2021-2022

 LEAGUE CHAMPIONS

9-11 Girls League Champions

TeKitt Solutions

Coach: John Kittrell

Players:

Dominique Pearson
Milan Colon
Beren Cayan
Iriana Perez
Amelia Matthews
Gabrielle Sarfo

 

9&10 Boys League Champions

Sette & Parnoff

Coach Justin Jones

Assistant Coach Leandre Dupree

Players:

Jourdan Gabell

Jayden Bradford

Levi Bember

Jayvon Dash

Jeremy Shearer

Matt Decistoforo

Chiagozie Exigbo

Leandre Dupree

 

 

11&12 Boys League Champions

HANDS ON MOVING

Coach Jalon Samuel

Xaviey Presley

Kamari Dixon

Davon Hardy

Desean Jordon

Aymen Bejdadi

Duane Pressley

Jaxson Roy

Finn Foley

Keshav Sridhar

 

12-16 Girls League Champions

Pacelli Contracting
Coach: Xavier Russell
Players:

Saige Sampson
Brielle Carter
Alana Roberts
Gerryn Pittman
Kayden Philpott
Ti'Ani Ricketts
Arianna Mayes
Maria Lanza

 

13&14 League Champions

HAWK EYE ENGINEERING

Coach Anthony Hawkins

Players:

David Blair

Zaire Tucker

Tristian Boyd

Tyrell Bryant

Ryan Strickland

Noah Torres

Tiomar Sangster

Tyle Jinks

Tyshawn Davis

 

ED “DUTCH “SHULTZ 15 – 17 LEAGUE

LEGEND PIZZA

COACH: MIKE HOPKINS

PLAYERS:

DOM CACOPORDO

DANTE DIGIANNI

DWAYNE GREEN

ELIJAH BRADY

JARMANI BERNOUDY

MAKHAI BENJAMIN

SHAUN WHITE

TRAVIS JINKS

DANIEL WOOD

AUSTIN MILLER

 

HAMDEN FATHERS BASKETBALL 2021-2022

TOURNAMENT CHAMPIONS

 

9&10 Boys Tournament Champions

Team:Ralph Raffone Scholarship

Coach Jamel James

Assistant Coach Raheem Cooke

Players:

Mateo Gonzalez

Marcos Gonzalez

Jamel James Jr

Lance Richards

Adhan Beyan

Larry Peterson

Louis Schlabs

Bryce Levin

 

11&12 Boys Tournament Championship

Team: EADY'S BALLERS

Coach DeMarco Eady

Players:

Jaden Hippolyte

Robert Eady

Jordy Btista

Dayvon Davis

Syncere Bethea

Mauel Orozco

Ryan Norris

Aaron Mitchell

Dan Ardito

 

13&14 Tournament Champions

PARTNERSHIPS ADULT DAY CENTER

Coach John Leonardo

Coach Rich Leonardo

Players:

Christian Hubbard

Zion Robinson

Maddox Roberts

Jayden Greenberg

Anthony Migliozzi

Donovan Amendola

Matias Li Nunez

Julian Maldonado

Alexander Ortiz

 

 

Congratulations to all players and coaches. Job well done